Liigu edasi põhisisu juurde
Publikatsioonid
Andis välja Kliimaministeerium  /  Koostas Tartu Ülikool Avaldatud: 31.12.2020  /  Uuendatud: 14.05.2024

Ühekordsete plasttoodete järjest suurenev kasutamine inimeste igapäevaelus on iseloomulik valdavale osale maailma riikidest. Tänu headele mehaanilistele omadustele, töödeldavusele ning suhteliselt madalale hinnale on plast sageli oluline materjal lühikese kasutuseaga massitarbekaupade tootmises. Plasttoodetest tekkivate jäätmete kasvav hulk saastab looduskeskkonda, reostades meresid, ohustades sealset elustikku ning kahjustades inimeste ja loomade tervist.

80–85% Euroopa randadest leitud mereprügist moodustab plast, millest 50% on ühekordselt kasutatavad plastesemed ja 27% kalandusega seotud esemed. Selline mereprügi on kahjulik ka majanduskeskkonnale tekitades mereökosüsteemidele kahju hinnanguliselt 13 miljardit eurot aastas ning Euroopa turismile ja rannikuäärsete kogukondadele hinnanguliselt 630 miljonit eurot aastas.

Euroopa Komisjon on seadnud eesmärgiks vähendada Euroopa Liidu liikmesriikides plasttoodete tarbimist ja sellega kaasneva prügi teket, arendada ringmajandust ja soodustada seeläbi loodus-, inim- ja majanduskeskkonna jätkusuutlikku arengut.

Märksõnad: jäätmed, reostus, mereprügi, ökosüsteem, plasttooted, ringmajandus